رنگ سال 2024 و 1403 اعلام شد: « هلویی مخملی » ! + عکس

DB291 - رنگ سال 2024 و 1403 اعلام شد: « هلویی مخملی » ! + عکس

مؤسسه پنتون هر سال قبل از شروع سال جدید میلادی، رنگ سال را اعلام می‌کند، سپس طراحان مد و استایل و طراحان دکوراسیون داخلی طرح‌هایی را مطابق با رنگ سال ارائه می‌دهند. رنگ سال ۲۰۲۴ به عنوان «هلویی»، «زردآلویی» یا «صورتی هلویی» معرفی شده است.

انتخاب رنگ سال یک فرایند پیچیده است که به اقتضای شرایط و اتفاقات سپری شده در طی سال گذشته مثل جنگ‌ها، بلایای طبیعی، بحران‌های اقتصادی، بیماری‌ها انتخاب می‌شود، تا بتواند بر مردم سراسر جهان تأثیر گذاشته و یک آرامش نسبی در جهان برقرار کند. روش انتخاب رنگ سال در این مؤسسه به این شکل است که، نماینده گروه‌های استاندارد رنگ در اتاقی با دیوارها و وسایل سفید رنگ جمع می‌شوند تا ایده‌ای به آن‌ها تلقین نشود.

انتخاب رنگ سال یک فرایند پیچیده است که به اقتضای شرایط و اتفاقات سپری شده در طی سال گذشته مثل جنگ‌ها، بلایای طبیعی، بحران‌های اقتصادی، بیماری‌ها انتخاب می‌شود، تا بتواند بر مردم سراسر جهان تأثیر گذاشته و یک آرامش نسبی در جهان برقرار کند. روش انتخاب رنگ سال در این مؤسسه به این شکل است که، نماینده گروه‌های استاندارد رنگ در اتاقی با دیوارها و وسایل سفید رنگ جمع می‌شوند تا ایده‌ای به آن‌ها تلقین نشود.

رنگ APRICOT CRUSH (رنگ هلویی) از سوی کمپانی پنتون به عنوان رنگ سال ۲۰۲۴ معرفی شد و طراحان از آن در مد و پوشاک، دکوراسیون، مبلمان و لوازم جانبی سال ۱۴۰۳ استفاده می‌کنند.

کمپانی معروف پنتون (Pantone) هر ساله با نزدیک شدن به سال میلادی جدید رنگی را به عنوان رنگ سال معرفی می‌کند. این کمپانی امسال نیز رنگ APRICOT CRUSH یا (زردآلوی له) را که تناژی از نارنجی، زرد، کرم و صورتی هست را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۴ انتخاب و معرفی کرده است.

 

کمپانی پنتون (Pantone)

پنتون نام شرکتی است که در زمینه صنعت چاپ، طراحی گرافیک، مد و فشن، دکوراسیون و طراحی محصول فعالیت می‌کند و به عنوان مؤسسه اعلام کننده رنگ سال در جهان شناخته شده است. لورنس هربرت، در سال ۱۹۶۳ شرکت ام اند جی لوین را از برادران لوین خریداری و به نام مؤسسه پنتون ثبت کرد. پنتون به معنای همه رنگ‌ها و واقع در ایالات متحده آمریکا است. پنتون جز شرکت‌های شناخته شده در انتخاب رنگ سال جهانی است که از سال ۲۰۰۰ در جهت دهی دنیای مد و دکوراسیون نقش مؤثری را ایفا کرد.

 

هدف از انتخاب رنگ سال

رنگ‌ها بر روح، انرژی ذهن، احساسات و عواطف و همچنین بر ابعاد جسمی انسان تأثیر به سزایی دارند، بنابراین با توجه به موارد ذکر شده نمی‌توان از تأثیرات رنگ‌ها در زندگی جوامع امروزی به ویژه در صنعت هنر و مد چشم پوشی کرد. از این رو تعدادی از بهترین متخصصین در این زمینه با همفکری و سنجیدن همه جوانب مورد نیاز، اقدام به معرفی رنگ سال و هدایت روحیه جهان به سمت تعادل و صلح می‌کنند.

 

جزئیات انتخاب رنگ سال در ایران برای اولین بار

روش انتخاب رنگ سال

انتخاب رنگ سال یک فرایند پیچیده است که به اقتضای شرایط و اتفاقات سپری شده در طی سال گذشته مثل جنگ‌ها، بلایای طبیعی، بحران‌های اقتصادی، بیماری‌ها انتخاب می‌شود، تا بتواند بر مردم سراسر جهان تأثیر گذاشته و یک آرامش نسبی در جهان برقرار کند. روش انتخاب رنگ سال در این مؤسسه به این شکل است که، نماینده گروه‌های استاندارد رنگ در اتاقی با دیوارها و وسایل سفید رنگ جمع می‌شوند تا ایده‌ای به آن‌ها تلقین نشود. سپس هر کدام از کارشناسان اشیایی را که رنگ‌های الهام‌بخش دارند، به افراد حاضر نشان می‌دهند و درباره آن با هم گفتگو می‌کنند و به یک جمع‌بندی نهایی درباره رنگ سال آینده برسند. انتخاب رنگ سال توسط پنتون را می‌توان اینگونه نیز معنا کرد، رنگی که در سال پیش رو بیشترین استفاده را برای مصرف کنندگان، تولیدکنندگان و طراحان دارد.

 

رنگ سال انتخابی پنتون در ۲۰۲۴ یا ۱۴۰۳

مؤسسه پنتون هر سال قبل از شروع سال جدید میلادی، رنگ سال را اعلام می‌کند، سپس طراحان مد و استایل و طراحان دکوراسیون داخلی طرح‌هایی را مطابق با رنگ سال ارائه می‌دهند. رنگ سال ۲۰۲۴ به عنوان «هلویی»، «زردآلویی» یا «صورتی هلویی» معرفی شده است.

 

کد رنگی رنگ سال ۲۰۲۴ چیست؟

رنگ هلویی یا APRICOT CRUSH در پالت رنگی پنتون با کد رنگی ۰۲۴-۶۵-۲۷ مشخص می‌شود.

 

چرا رنگ هلویی رنگ سال ۲۰۲۴ است؟

این رنگ انرژی زیادی دارد و ست کردن آن با دیگر رنگ‌ها بسیار راحت است. این رنگ باعث ایجاد احساس آرامش و تعادل، افزایش انرژی، افزایش احساسات عاشقانه، افزایش خلاقیت و نوآوری، جلوگیری از استرس می‌شود.

 

چه رنگ‌هایی با رنگ ۱۴۰۳ ست می‌شود؟

رنگ سال ۲۰۲۴ با رنگ‌های طوسی تیره، طوسی روشن، کرمی، زرد، نارنجی روشن، رنگ نیلی (آبی آسمانی)، سبز متالیک (مراتنج)، خاکستری (نقره‌ای)، آبی ملایم (ترکواز)، سورمه‌ای و سفید می‌تواند ست شود. ترکیب این رنگ‌ها در طراحی مد، دکوراسیون داخلی، نقاشی، هنر و پوشش تأثیرگذار بوده اما باید به این نکته نیز توجه کرد که در ترکیب و انتخاب هر کدام از این رنگ‌ها باید به نیازهای محیطی، مکان استفاده و سلیقه شخصی افراد نیز توجه کرد.

 

رنگ‌های سال از ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۴

رنگ سال ۲۰۰۰: شرکت پنتون رنگ cerulean را انتخاب کرد؛ رنگی بین نیلی و آبی آسمانی؛ همان آبی نیلگون.

رنگ سال ۲۰۰۱: fuchsia rose انتخاب شد fuchsia گلی است که در زبان فارسی به گل گوشواره‌ای معروف است و رنگ آن میان قرمز و صورتی است، مشابه رنگ گل رز.

رنگ سال ۲۰۰۲: قرمز واقعی انتخابی که نیاز به توضیح ندارد؛ قرمزی واقعی بدون هیچ طیف اضافی.

رنگ سال ۲۰۰۳: آبی آسمانی رنگ این سال بود.

رنگ سال ۲۰۰۴: Tiger lily یا نارنجی هیپنوتیزم شده انتخاب شد.

رنگ سال ۲۰۰۵: آبی فیروزه‌ای، به گفته شرکت پنتون این رنگ از رنگ دریاها گرفته شده است.

رنگ سال ۲۰۰۶: پنتون رنگی میان سفید و نقره‌ای را به عنوان رنگ سال انتخاب کرد. دلیل این انتخاب حیوانی به نام سکه دریایی sand dollar بود، این حیوان از شاخه خارپوستان و به صورت پهن و صفحه‌ای شکل هستند.

رنگ سال ۲۰۰۷: تندترین رنگ در میان این سال‌ها، شرکت پنتون در این سال رنگ قرمز تند را که از فلفل قرمز گرفته بود انتخاب کرد.

رنگ سال ۲۰۰۸: رنگ آبی اننخاب شد، تا سال ۲۰۰۸ بیشتر رنگی‌هایی از طیف آبی به عنوان رنگ سال انتخاب شده‌اند.

رنگ سال ۲۰۰۹: میموسا (mimosa) نام رنگ این سال بود، رنگی شبیه به آب پرتقال که از رنگ یک نوشیدنی به نام (Mimosa) گرفته شده است.

رنگ سال ۲۰۱۰: رنگ فیروزه‌ای به عنوان انتخاب پنتون بود. این دومین بار بود که رنگ فیروزه‌ای انتخاب شد.

رنگ سال ۲۰۱۱: Honeysuckle رنگ آن سال بود. این نام از گیاهی به همین نام می‌آید که رنگی شبیه به صورتی دارد، در ایران این گیاه با نام پیچ امین‌الدوله شناخته می‌شود.

رنگ سال ۲۰۱۲: tangerine tango تانگو نارنگی، تانگونارنگی رنگی میان نارنجی و قرمز دارد.

رنگ سال ۲۰۱۳: بالاخره از خانواده سبزها؛ زمرد در این سال به عنوان اولین عضو خانواده سبزها انتخاب شد.

رنگ سال ۲۰۱۴: پنتون ارکیده درخشان را که از طیف بنفش است برای سال ۲۰۱۴ انتخاب کرد.

رنگ سال ۲۰۱۵: باز هم نام نوشیدنی، Marsala نام رنگی است میان قرمز و قهوه‌ای.

رنگ سال ۲۰۱۶: دوگانگی در رنگ. پنتون دو رنگ را برای این سال انتخاب کرد و نام رز کوارتز و آرامش بر روی آنها گذاشت. تقریباً می‌شود گفت سبز و آبی کم رنگ، کوارتز درکوهی است.

رنگ سال ۲۰۱۷: سبز؛ برای دومین بار انتخاب شده است.

رنگ سال ۲۰۱۸: بنفش فوق‌العاده یا Ulrta Violet رنگ سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

رنگ سال ۲۰۱۹: مرجانی زنده

رنگ سال ۲۰۲۰: آبی کلاسیک

رنگ سال ۲۰۲۱: رنگ سیمانی (طوسی بی‌نهایت خنثی) و رنگ آفتابی (زرد درخشان روشن) است.

رنگ سال ۲۰۲۲:very peri یک رنگ جدید آبی پررنگ مایل به بنفش (طیف خاصی از بنفش) با ته رنگ قرمز است.

رنگ سال ۲۰۲۳: رنگ قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز قرمز است.

عطر دیجی بوم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *