با راه های افزایش عمر عطر و ادکلن گران قیمت خود آشنا شوید

DB223 - با راه های افزایش عمر عطر و ادکلن گران قیمت خود آشنا شوید

DB224 - با راه های افزایش عمر عطر و ادکلن گران قیمت خود آشنا شوید

 

راه های افزایش ماندگاری عطر زیاد است و متفاوت! برای ماندگاری عطر شما باید ادکلن را پس از حمام کردن روی نقاط خاصی از بدن یعنی نبض‌ها بزنید… همه ما معمولاً برای خرید عطر زنانه خوشبو یا بهترین عطر مردانه دقت بسیاری به خرج می‌دهیم و از آنجایی که معمولاً عطرهای خاص و خوشبو، گران قیمت هم هستند، حاضر نیستیم به‌راحتی از کیفیت آن‌ها کاسته شود. به همین دلیل در ادامه راه های افزایش طول عمر عطر را می‌گوییم. با به‌کارگیری این راه‌کارها می‌توانید برای مدت طولانی تری و البته با کیفیت بهتری از عطر خود نگهداری کنید و از استفاده آن لذت ببرید.

 

چه عطری ماندگاری بالایی دارد؟

عطر‌ها با رایحه‌های مختلف و دلپذیر منتظر ما هستند تا آن‌ها را انتخاب کنیم. این رایحه‌ها بسیار متنوع هستند و به چند دسته‌ی اصلی مثل عطر‌های گرم، شیرین، تلخ و … تقسیم می‌شوند که انتخاب آن‌ها کاملا سلیقه‌ای است و البته بستگی به فصلی که در آن هستیم نیز دارد. اما به غیر از آن باید بدانید که عطر‌ها از رایحه‌های پایه درست شده‌اند و در اصل این پایه‌ی عطر است که ماندگاری آن را مشخص می‌کند. پس واضح است که اگر این پایه‌های قوی را بشناسیم می‌توانیم طبق آن‌ها عطر‌ و ادکلن ماندگارتری را انتخاب کنیم. اما پایه‌های قوی کدام رایحه‌ها هستند؟ رایحه‌های طبیعی مثل کندر، نعناع ، وانیل، کاج، سدر، چوبی و … هم رایحه‌های خوشبو و جذاب و هم پایه‌هایی قوی در عطر‌ها‌ی با ماندگاری بالا هستند.

بعد از رایحه‌های پایه بحث بر سر تراکم عطر‌هاست. تراکم عطر را می‌توانید از روی شیشه عطرتان متوجه شوید. اگر دقت کنید روی شیشه‌ی آن یکی از کلمات پرفیوم، ادو پرفیوم، ادو تویلت و غیره را می‌بینید که در بین همه‌ی آن‌ها نوع پرفیوم غلظت و تراکم بالاتری دارد و بالطبع ماندگاری بیشتر. از طرف دیگر ادکلن‌ها و ادوفرش‌ها بسیار رقیق هستند و ماندگاری کمتری دارند.

 

۱. نقاط خاص بدن برای اسپری عطر

یکی از اصلی‌ترین راه های افزایش ماندگاری عطر این است که عطر را به کدام قسمت بدن بزنید. بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند اگر عطر و ادکلن زیاد و افراطی روی تمام نقاط بدن بزنند و به قول معروف با آن دوش بگیرند، ماندگاری عطرشان بالاتر است! اما نکته اینجاست که اگر شما تنها مقدار کمی از عطرتان را روی نقاط نبض بدن بزنید به مقصود خود می‌رسید و دیگر عطرتان را بیهوده دور نمیریزید. نقاط نبض بدن، نقاطی هستند که شما می‌توانید طپش قلبتان را به وضوح روی پوست و رگتان حس کنید مانند: پایین گردن، پشت گوش‌ها، روی آرنج، پشت زانوها و روی مچ دست.

 

۲. اسپری عطر قبل از لباس پوشیدن

بهترین راه برای افزایش ماندگاری عطر ، ادو پرفیوم، ادو تویلت و غیره هنگامی است که از حمام آمده‌اید و پوستتان تمیز است و لباس به تن ندارید و یا قبل از مهمانی یا بیرون رفتن زیر لباس مقداری عطر اسپری کنید. با این کار شما به عطرتان اجازه می‌دهید که از گرمای بدنتان استفاده کند و رایحه‌اش را در فضا پخش کند. همچنین این روش از لک شدن لباس‌هایتان هم جلوگیری می‌کند.

 

۳. عطر را اسپری کنید
هنگام خرید عطر یا ادکلن سعی کنید شیشه‌ی آن سَریِ اسپری داشته باشد تا بتوانید عطرتان را اسپری کنید زیرا مالیدن عطر روی پوست باعث می‌شود که عطر در اثر شکسته شدن مولکول‌هایش رایحه‌ی واقعی خود را نشان ندهد و بوی دیگری به مشام شما برسد. همچنین با اسپری کردن عطر می‌توانید همیشه میزانی که لازم دارید را استفاده کنید و فاصله‌ی ۱۵-۲۵ سانتی‌متر را که بهترین فاصله برای اسپری کردن عطر است، رعایت کنید. همچنین یکی از راه‌های اسپری عطر این است که معمولا عطر یا ادکلن را در هوا اسپری می‌کنند و سپس در آن راه می‌روند که این روش هم زیاد جالب نیست زیرا مقدار زیادی از عطر را هدر می‌دهد.

 

۴. عطر ترکیبی بسازید

اگر به بازی با عطر و ادکلن علاقه داشته باشید و شامه‌تان در تشخیص عطر خوب باشد، می‌توانید یک روش افزایش ماندگاری عطر به شیوه‌ی خودتان داشته باشید! در این روش شما می‌توانید طبق سلیقه‌تان دو تا سه عطر را بر اساس میزان تراکمشان، که قبلا راجع به آن صحبت کردیم، روی همدیگر بزنید و با هم قاطی‌شان کنید. این روش بسیار موثری در افزایش ماندگاری عطر است. توجه کنید که ترتیب در این روش بسیار مهم است برای مثال ابتدا پرفیوم سپس ادوتویلت و بعد از آن ادکلن را می‌توانید روی هم بزنید، یعنی از تراکم بالا تا تراکم پایین.

 

۵. در مکان مناسب عطر نگه‌دارید!

محیطی که عطر را در آن نگه می‌دارید مهم است. برای افزایش ماندگاری عطر، محیط نباید گرم و مرطوب باشد و نور آفتاب هم به طور مستقیم روی آن نتابد. همیشه به یاد داشته باشید که عطرتان را در مکانی سرد و خشک نگه‌ دارید تا ماندگارتر باشد؛ مثلا یخچال!

 

۶. پوست مرطوب بهتر است یا خشک؟

نوع پوست هم در ماندگاری عطر موثر است! آزمایش‌ها نشان داده که افرادی با پوست چرب یا مرطوب، شانس بیشتری دارند تا عطرشان ماندگارتر باشد و این در حالی است که افرادی با پوست خشک از این مزیت بی‌بهره هستند. بنابراین اگر پوستتان خشک است بهتر است قبل از استفاده از عطر یا ادکلن پوستتان را به کمک کرم‌های مرطوب کننده کمی چرب و مرطوب کنید تا عطرتان بیشتر بماند. البته فراموش نکنید که حتما کرم و لوسیونی انتخاب کنید که بدون عطر باشد تا با رایحه‌ی عطرتان قاطی نشود.

 

7. نحوه استفاده از عطر

درب شیشه‌ عطر را قبل از اولین اسپری باز نکنید؛
یکی از راه های افزایش عمر عطر گران قیمت توجه به نحوه استفاده از آن است. به شما حق می‌دهیم وسوسه شوید و بخواهید عطر زنانه خوشبویی که خریده‌اید را به‌محض رسیدن به منزل امتحان کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که نمی‌خواهید این عطر را استفاده کنید، آن را امتحان نکنید؛ چراکه بازشدن شیشه عطر و اسپری‌کردن آن، محتویات داخل عطر را در معرض اکسیژن قرار می‌دهد و فرایند اکسیده‌شدن ترکیبات عطر آغاز می‌شود. ورود اکسیژن بیشتر به داخل شیشه عطر، رایحه آن را پراکنده و کم می‌کند و پس از اینکه اولین بار یک عطر را اسپری کردید عملاً شمارش معکوس پایان عمر آن عطر شروع می‌شود.

عطر را در جعبه ای که با آن خریده‌اید نگه دارید؛
اصول ماندگاری بوی خوش عطر و همچنین افزایش عمر عطر گران قیمت در طراحی جعبه‌ آن‌ها رعایت شده و بهتر است شیشه عطر را حتماً در جعبه‌ای که با آن خریده‌اید نگه دارید.

شیشه عطر را نباید بیش از حد تکان دهید؛
حتی اگر بهترین عطر زنانه یا مردانه را خریده‌ باشید، باز هم تکان دادن این عطر تأثیر زیادی در افزایش رایحه آن دارد. بهتر است شیشه عطر را بیش از حد تکان ندهید؛ چراکه هوای بیشتری وارد ترکیبات عطر می‌شود و با قرارگرفتن عطر در معرض اکسیژن بیشتر، بوی خوش آن با سرعت بیشتری از بین می‌رود و عمر آن کوتاه‌تر می‌شود.

درب شیشه عطر را حتماً پس از استفاده ببندید؛
اکسیژن دشمن‌ شماره یکِ عطر شناخته می‌شود. پس از اینکه عطر زدید، حتماً درب شیشه آن را ببندید تا هوا وارد آن نشود.

این اقدامات که در مورد نحوه استفاده عطر بودند، جزو مهم‌ترین راه های افزایش عمر عطر زنانه و مردانه هستند.

 

8. مکان نگهداری از عطر

عطر را در مکانی خشک و تاریک قرار دهید؛
یکی از راه های افزایش عمر عطر زنانه یا مردانه توجه به مکان نگهداری آن مربوط می‌شود. ترکیب رطوبت با مواد داخل عطر، فعالیت‌های شیمیایی را به دنبال دارد و بوی یک عطر زنانه خوشبو به‌سرعت در معرض رطوبت از بین می‌رود. در نتیجه بهتر است شیشه عطر را در مکانی خشک بگذارید. ترکیبات عطر در برابر نور واکنش نشان می‌دهند و برای حفظ دوام عطری که خریده‌اید هرگز آن را در مجاورت نور طبیعی یا مصنوعی قرار ندهید. به عنوان مثال عطر را هرگز نباید در معرض نور مستقیم خورشید یا حمام بگذارید.

عطر را در مکانی با دمای ثابت قرار دهید؛
اگر به دنبال آگاهی از راه های افزایش طول عمر عطر خود هستید، حتماً به دمای مکانی که عطر را در آن نگهداری می‌کنید توجه کنید. تغییر درجه حرارت دوام آن را کاهش می‌دهد و باید حتماً در مکانی با درجه حرارت ثابت قرار بگیرد. بهترین درجه برای نگهداری عطر، ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. به لحاظ درجه حرارت نیز حمام گرمای زیادی دارد و این گرما عمر عطر را کاهش می‌دهد. گذاشتن عطر در کشوی پاتختی یا مکانی که خشک و تاریک است دوام عطر را تضمین می‌کند.

در نظر داشته باشید که عطر را نباید در یخچال بگذارید. بزرگان عطرسازی در این زمینه نظرهای متفاوتی دارند، اما در مجموع و به‌طور تخصصی می‌توان گفت گذاشتن عطر در یخچال به نوع عطری که خریده‌اید باز می‌گردد. هوای سردِ یخچال ممکن است ترکیبات شیمیایی حساس عطر را خراب کند، اما از آنجایی که ترکیبات شیمیایی ادکلن‌ها و ادوتویلت‌ها مقاومت بیشتری دارند، معمولاً گذاشتن آن‌ها در یخچال اشکالی ندارد.

عطر را دم دست نگذارید.
پیشنهاد می‌کنیم به جای اینکه شیشه عطر را داخل کشوهای بالای کمد یا مکانی دم‌ دست بگذارید، آن را در کشوی پایین پاتختی یا جایی که دسترسی به آن آسان و سریع نباشد قرار دهید. در غیر این صورت احتمال زیادی وجود دارد که هواس شما پرت شود و شیشه عطر روی زمین بیفتد و وقت و هزینه‌ای که برای خرید عطر انجام داده‌اید به هدر رود.

 

نکات مهم دیگر برای افزایش عمر عطر

برای سفر عطر مسافرتی بخرید؛
یکی از راه های افزایش عمر عطر توجه به موقعیت استفاده از آن است. به عنوان مثال بهتر است در مسافرت عطر گرانبهایتان را همراه خود نبرید. احتمال زیادی وجود دارد شیشه عطری که خریده‌اید برای گذاشتن در چمدان مسافرتی بزرگ باشد، در نتیجه از آنجایی که بازکردن درِ شیشه عطر، محتویات آن را در معرض هوا قرار می‌دهد و خرابی آن را به دنبال دارد، این عطر را برای استفاده در منزل و محل کار بگذارید و یک عطر زنانه خوشبو مسافرتی که شیشه‌ای کوچک داشته باشد برای سفر خریداری کنید. انواع عطر روغنی پیشنهاد خوبی برای استفاده در سفر و بیرون از منزل هستند. شما می‌توانید عطر روغنیِ ادکلن محبوب خود را در حجم دلخواه سفارش دهید که علاوه بر قیمت مقرون به‌صرفه، فضای کمی را اشغال می‌کنند.

مواظب تغییر رنگ عطر باشید.
هرچقدر هم که در رعایت نکاتی که به آن‌ها اشاره کردیم دقت داشته باشید، باز هم احتمال دارد کیفیت عطر محبوب شما کاهش بیابد. تغییر رنگ عطر از احتمال خراب‌شدن آن حکایت دارد. تغییر رنگ، کاهش رایحه، چرب‌ و غیرشفاف‌شدن عطر از احتمال خراب‌شدن آن خبر می‌دهد.

 

در آخر

تجربه نشان داده که تاثیر عطر در برخورد‌های روزمره بسیار مثبت است و در مهمانی‌ها و مجالس هم یک عطر و بوی خوش می‌تواند به درخشیدن شما بیش از پیش کمک کند. در این بین تنها دغدغه این است که چه کار کنیم که تا زمان رسیدن به محل قرار یا مهمانی عطرمان بماند و خودش را نشان دهد؟ راه های افزایش ماندگاری عطر ممکن است زیاد باشد اما بسیار مناسب است و تاثیر زیادی هم دارد.

 

 

عطر دیجی بوم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *