سرج لوتنس

سرج لوتنس

محور فعالیت : عطرسازی
شرکت مادر : شیسیدو
کشور : فرانسه

سرج لوتنس در سال‌های جنگ، روز 14 مارس 1942 در شهر لیل واقع در شمال فرانسه متولد شد. هنگامی که تنها چند هفته داشت از مادرش جدا شد؛ این جدایی تاثیری محو ناشدنی در شخصیت وی داشت. از آنجا که همواره بین دوراهی دو خانواده پدری و مادری قرار داشت، زندگی در راه دور و توام با خیال‌پردازی را برگزید. او یک رویا پرداز بود. در اکول مونتسکیو (مدرسه مونتسکیو) گفته می‌شد که گویی در این دنیا نیست و هیچ توجهی ندارد؛ گرچه معلمین او نبوغش را در داستان‌سرایی دریافته بودند.

در سال 1967، کریستین دیور هنگامی که برای ورود به بازار خط محصولات آرایشی آماده می‌شد از وی درخواست همکاری کرد. او برای خانه‌ی دیور رنگ، سبک و تصویر خلق می‌کرد. در نهایت، رویای او با عکاسی ادغام شد. در اوائل دهه‌ی 1970 میلادی، سرویراستار مشهور یو اس ووگ، دایانا وریلند نتوانست هیجان و اشتیاق خود را پنهان کند: “سرژ لوتانس، انقلاب دنیای آرایش!” موفقیت او شگرف بود. سرژ لوتانس برای نسل جدید، بدل به نماد آزادی شد که از طریق دنیای آرایش پدید آمد. در سال 1974، به عنوان بازتابی از ذائقه و علاقه‌اش به فیلم و بازیگران اسطوره‌ای، فیلم کوتاه “له استار” را ساخت. در این دوره سفرهای متعدد داشت و به کاوش و سیاحت در مغرب و بعدتر ژاپن ‌پرداخت. این دو کشور با فرهنگ‌های بسیار غنی و در عین حال بسیار متفاوت خود، در او به هم پیوسته و موید شیوه‌ی بینش و احساس او شدند.

این تجربه‌ها چند سال بعد، در 1980 هنگامی که با شرکت شیسیدو قرارداد همکاری امضا می‌کرد در ذهنش تداعی شدند. این همکاری، گروه آرایشی ژاپنی را که در آن زمان در صحنه‌ی بین‌المللی ناشناخته بود، قادر ساخت که چنان هویت بصری‌ای از خود تثبیت کند که آن شرکت را تبدیل به یکی از پیشروترین عناصر بازار در دهه‌های 1980 و 1990 میلادی کرد.

اگرچه که نخستین عطر او در دهه 1980 میلادی بازار خاص خود را پیدا کرد، اما این خلق “فمینیته دو بوا” و افتتاح فروشگاه پاله رویال با دکوراسیون شبیه رویا بود که نخستین انقلاب بویایی سرژ لوتانس را در دنیای عطرها ثبت کرد. عمیقا تحت تاثیر آشنایی با کشور مغرب، و به طور ویژه شهر مراکش (جایی که در قلب منطقه‌ی مدینه‌ی آن یک خانه‌ی قدیمی خریداری کرد) قرار گرفت و آنجا بدل به محلی شد که سرژ لوتانس کسب و کار حرفه‌ی عطر را آغاز کرد. موم‌ها، چوب سدر، شکوفه پرتقال… مراکش منابع الهام نخستین عطرهای او را فراهم می‌کرد: امبر سلطان، کوییر مورِسک، شرگی… که اکنون کاملا تثبیت شده‌اند، اما در زمان خود هریک فصلی جدید را در تاریخ اسانس‌ها آغاز کردند. در سال 2000، خلق برندی به نام خود که به نحوی تجسم سبک تسلیم‌ناپذیر اوست، گام منطقی بعدی سرژ لوتانس بود… عطرها و مواد آرایشی‌ای که از طریق کانال‌های خرده‌فروشی اختصاصی و در موارد معدودی شبکه فروشگاه‌های شخص او توزیع می‌گردند.

در سال 2007، سرژ لوتانس جایزه “فرمانده در دسته‌ی هنر و ادبیات” را دریافت کرد و در ادامه پیش از تاسیس بنیاد سرژ لوتانس در سال 2014، به واسطه‌ی استعداد چندوجهی خود جوایز دیگر بسیاری را به دست آورد. فضای موزه-مانند و وسیع (با مساحت بیش از 3000 متر مربع) خانه‌ای که در سال 1974 در قلب ناحیه‌ی تاریخی مدینه شهر مراکش خریداری کرد امروز گواهی رسا بر هنرمندی است که قواعد و هنجارهای معمول را می‌شکند و هرگز به دست‌آوردها و موفقیت‌های خود بسنده نمی‌کند.

اطلاعات بیشتر ...

نمایش دادن همه 3 نتیجه